Služby
Firma
Supportini.cz


Konfigurace připojení k internetu ve Windows 95/98

Tento text by měl sloužit jako dostatečně podrobný návod pro instalaci telefonického PPP připojení k internetu prostřednictvím společnosti Inicia.

Co potřebujete:

  • telefonní linku
  • modem (doporučujeme rychlost minimálně 28800 bps)
  • software pro prohlížení WWW stránek (obvykle Internet Explorer nebo Netscape) a pro elektronickou poštu (Outlook Express, Netscape, Pegasus Mail a pod.)
  • instalační CD Windows (pokud není již vše potřebné nainstalováno nebo nemáte jeho kopii na disku)

Instalace modemu:  Po připojení modemu k portu počítače (nebo nainstalování interního modemu) zvolte "Tento počítač", "Ovládací panely", "Modemy", "Přidat". Windows by měly modem detekovat automaticky. Pokud nedetekují správný typ modemu a máte k němu disketu s ovladači pro Win95, zvolte "Změnit" a "Z diskety" a nainstalujte ovladač modemu z diskety.


  Po instalaci modemu zvolte "Vlastnosti" modemu a v nabídce "Připojení" raději zrušte zatržení volby "Před vytáčením počkat na oznamovací tón", aby modem neměl problémy s detekcí obsazovacího tónu českých linek.


Instalace telefonního adaptéru a síťových protokolů  Otevřete "Tento počítač", "Ovládací panely" a "Síť". Pokud ve výpisu nainstalovaných síťových komponent není telefonní adaptér, zvolte volbu "Přidat", potom "Adapter" a opět "Přidat". V seznamu výrobcu vyberete "Microsoft" a v seznamu adaptéru "Telefonní adaptér". Windows Vám automaticky nainstalují nepotřebné protokoly a klienty pro Microsoft Network, proto doporučuji v nabídce síťových komponent nechat pouze "Telefonní adaptér", ostatní smazat pomocí "Odebrat" a přiinstalovat protokol TCP/IP volbou "Přidat", "Protokol", "Přidat", výrobce "Microsoft" a protokol "TCP/IP". Windows budou pravděpodobně chtít instalační CD (pokud nemáte jeho kopii na disku) a po dokončení konfigurace sítě budou vyžadovat restart.


Instalace telefonického připojení sítě  Nyní je třeba se přesvědčit, že máte ninstalovánu skupinu "Telefonické připojené sítě", která by se měla nacházet ve skupině "Tento počítač". Jestliže jste ji nenašli, nainstlujte ji pomocí "Ovládací panely", "Přidat/ubrat programy", záložka "Windows Setup", zatrhnutím "Telefonické připojení sítě" v nabídce "Komunikace" a "Detaily".


Vytvoření připojení  Nyní je třeba vytvořit konfiguraci spojení na poskytovatele připojení. Spustíte ve skupině "Tento počítač", "Telefonické připojené sítě" program "Vytvořit nové spojení". Vyplníte jméno pro označení spojení - zadejte Inicia, vyberete modem, po kliknutí na "Další" zadáte telefonní číslo poskytovatele, t.j. v případě Inicie tel. číslo 971117511, země "Česká republika". Pokud nejste připojeni přímo na vnější linku a pro volání ven musíte vytočit nejprve např. 0, přidejte pčed tel. číslo ještě 0, (čárka zajistí pauzu mezi vytočením nuly a čísla). Nakonec vše potvrdíte kliknutím na "Dokončit". Nyní by se vám měla vytvořit ikonka se názvem, který jste zadali pro jméno spojení, tedy Inicia.


Konfigurace připojení  Na řadě je již poslední konfigurace před započetím připojení k Internetu. Vyvolá se kliknutím pravým tlačítkem na vytvořenou ikonku "Inicia" pro spojení ve skupině "Telefonické připojení sítě". Zde vyberte "Vlastnosti", v záložce "Obecné" zkontrolujete "Typ serveru" - měl by být PPP. Dále by měly být zatrhnuty pouze položky "Zapnout softwarovou kompresi" a "TCP/IP". V "Nastaveni TCP/IP" zkontrolujte zda jsou zatrhnuty volby "Adresu IP přiděluje server", "Adresy názvového serveru přiděluje server", "Komprimovat záhlaví IP" a "Použít výchozí bránu sítě".

Test funkčnosti telefonnického připojení

  Pro navázání spojení "spustíte" ikonku Inicia ve skupině "Tento počítač", "Telefonické připojení sítě". Ve "Vlastnosti vytáčení" zkontrolujte zda je vybrán správný typ volby (pulzní nebo tónová). Do políčka "Jméno uživatele" a "Heslo" vyplňte vaše uživatelské jméno a heslo pro PPP připojení (dle uživatelské karty). Pro navázání spojení klikněte na "Připojit". Jestliže se modemy korektně spojily a pokud se objeví okénko, ve kterém se po několika výpisech jako "Ověřuji uživatelské jméno a heslo" objeví nápis "Spojení navázáno", je vyhráno - spojení je funkční. Ukončit ho můžete pomocí "Odpojit".


Instalace Internet Exploreru a Outlook Expresu  Pokud máte Win98, je Internet Explorer již součástí systému. Pokud máte novější Win95 (verzi SR2), tak je Explorer také součástí instalace Windows, ale nemusí být nainstalován - jde ho nainstalovat z instalačního CD Windows. Pokud máte starší verzi Win95, je ho potřeba nainstalovat, obvykle z CD-ROM.

  Součástí Internet Exploreru je ve starších verzích program Internet Mail and News, v novějších Outlook Express, oba velmi podobné programy na elektronickou poštu (e-mail).

  Na prohlížení stránek i e-mail můžete použít samozřejmě i jiné programy, např. Netscape Communicator.

Konfigurace Internet Exploreru

  Zde toho není nutno mnoho měnit. Pro zrychlení přístupu k internetu zvolte v "Vlastnosti sítě Internet", "Připojení" volbu "Použít proxy server", pak "Upřesnit" a zadejte do kolonky pro "http" adresu proxy serveru cache.ini.cz a do kolonky "port" číslo 3128.

Konfigurace Outlook Expressu

  Po spuštění Outlook Expressu zvolte "Nástroje" a "Účty", klikněte na "Přidat" a "Pošta". Zadejte vaše jméno a příjmení, do položky "Emailová adresa" zadejte vaši emailovou adresu (dle uživatelské karty), do "POP3 server" zadejte pop.ini.cz, do "SMTP server" zadejte smtp.ini.cz. Do "POP uživatelské jméno" a "Heslo" zadejte vaše uživatelské jméno a heslo pro POP účet (také dle uživatelské karty). Do "Jméno účtu" zadejte Inicia. Typ připojení zvolte "Pomocí telefonní linky" a vyberte připojení Inicia.

Inicia s.r.o. Puškinovo nam. 5, 160 00 Praha 6
Tel: 2 20 30 40 50,  email: info@ini.cz